Основана во 2018 година, MEXC е професионална берза за криптовалути дизајнирана да го олесни тргувањето со над 1600 дигитални средства со ниски надоместоци. Во оваа статија, ќе го разгледаме MEXC и ќе го откриеме секој аспект.

Платформата е прифатлива за корисниците и им овозможува на трговците пристап до широк опсег на дигитални средства, вклучувајќи Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash, Ripple, Tether и многу повеќе. Исто така, располага со најсовремен безбедносен систем, кој гарантира дека сите занаети се безбедни и безбедни.

Нудејќи брзи трансакции додека нуди висока моќ и некои од најниските давачки на пазарот, им овозможува на корисниците лесно да тргуваат со Bitcoin, Ethereum и други дигитални средства.

Брз преглед на MEXC

MEXC е напредна размена на крипто што им нуди на корисниците пристап до широк опсег на дигитални средства со ниски надоместоци и интуитивен кориснички интерфејс. Неговиот најсовремен безбедносен систем гарантира дека сите занаети се безбедни и безбедни, додека неговите дополнителни функции, како што се потпора до 200x, ниски надоместоци, тргување со копии или влог, им обезбедуваат на трговците уште повеќе можности за профитен потенцијал во рамките на крипто простор. За крипто трговците кои бараат сигурна платформа за размена за купување, продавање или тргување со дигитални средства, MEXC е сигурно добар избор. Крипто тргувањето на MEXC доаѓа со различни предности што ќе го задржат секој трговец да се врати.

Статистика MEXC
🚀 Основана 2018 година
🌐 Седиште Сингапур
🔎 Основач Џон Чен
👤 Активни корисници 15+ м
🪙 Поддржани Cryptos 1600+
🪙 Фјучерс договори 350+
🔁 Надоместоци за место (производител/примач) 0% / 0%
🔁 Надоместоци за фјучерси (создавач/примач) 0% / 0,03%
📈 Максимална потпора 200x
🕵️ Потврда за KYC Не е потребно
📱 Мобилна апликација Да
⭐ Оценка 4,7/5
💰 Бонус 1.000 $ (Побарувајте сега)

Преглед на MEXC

Пред сè, важно е да бидете сигурни дека секоја платформа за размена на криптовалути е сигурна и нема грешки. Корисничкиот интерфејс на MEXC е дизајниран имајќи ја предвид леснотијата на користење, што значи дека е лесен за навигација додека реагира.

Дополнително, постојат бројни упатства достапни на веб-локацијата кои обезбедуваат чекор-по-чекор инструкции за тоа како ефикасно да ги користите сите негови функции.

Ефективноста е особено важна кога се работи со големи суми пари, бидејќи една мала грешка може да има големо финансиско влијание. MEXC е берза од највисоко ниво кога станува збор за ликвидност и обем, со над 10 милијарди американски долари кои се тргуваат секој ден и може да се справи со 1,4 милиони трансакции во секунда.

За среќа, MEXC ја става безбедноста како главен приоритет кога станува збор за нејзината платформа. Тие користат напредна технологија за шифрирање за да ги заштитат корисничките податоци и информациите за сметката од хакери. Дополнително, MEXC користи и автентикација со повеќе потписи , што бара повеќе чекори за пристап до вашата сметка (на пример, Google Authenticator). Ова осигурува дека нема неовластени занаети на вашата сметка. MEXC исто така никогаш не бил хакиран . Така, MEXC се смета за една од најбезбедните размени за криптовалути.

MEXC дури обезбедува целосен доказ за резервите, што значи дека сите средства на клиентите се поддржани 1:1, во повеќето случаи дури и со повеќе од 100%, што значи дека банкарските работи се последното нешто за кое треба да се грижите. Можете да го проверите ажурираниот доказ за резерви овде.

Преглед на MEXC

Друга одлична карактеристика на размената MEXC е нејзината алатка за анализа на длабочината на пазарот. Оваа алатка им овозможува на трговците да го анализираат пазарот во реално време и да донесуваат информирани одлуки за нивните занаети. Алатката обезбедува преглед на тековните пазарни услови и им овозможува на корисниците брзо да ги идентификуваат потенцијалните можности за купување или да продаваат сигнали за да го максимизираат профитот. Дополнително, трговците можат да ја користат алатката за споредување на различни валути една против друга за да ги најдат најдобрите зделки достапни на пазарот.

Покрај тоа што има одличен кориснички интерфејс на својата веб-страница, MEXC има и неверојатна мобилна апликација за iOS и Android. Апликацијата е исто така лесна за навигација и многу брза и реагира, што значи дека можете лесно да купувате криптоси каде и да сте.

Покрај тоа, размената MEXC обезбедува одличен едукативен дел кој може да ве едуцира за сите различни аспекти поврзани со тргувањето со криптовалути. Значи, дури и ако сте почетник или експерт на пазарот на криптовалути, тоа може да ви помогне да дознаете повеќе за криптовалутите во детали, како и да ги разберете различните терминологии што се користат во оваа област. Ќе најдете и неколку интересни написи напишани од експерти кои го споделуваат своето знаење и искуство со нас за да можеме лесно да учиме од нив без да имаме потешкотии да разбереме нешто конкретно за тргување со криптовалути или инвестирање во криптовалути!

И на крај, MEXC е легитимна и регулирана размена на криптовалути која дури работи во САД со лиценца MSB. САД се сметаат за една од најстрогите земји кога станува збор за финансиските регулативи.

MEXC Exchange Добрите страни Против

👍 MEXC Pros 👎 MEXC Cons
✅ Најниски провизии за тргување ❌ Нема NFT пазар
✅ 1700+ Cryptos ❌ Нема производи од пасивни приходи
✅ До 200x потпора ❌ Без депозити/повлекувања на Fiat
✅ Тргување со копии
✅ Бесплатна демо сметка
✅ Поддршка за разговор во живо 24/7
✅ Многу пријателски за корисниците

MEXC самото место и тргување со фјучерси

Тргување на самото место на MEXC

MEXC има широк спектар на различни монети во кои можете да купите и да инвестирате. Со над 1800 трговски парови, MEXC е втората најголема размена кога станува збор за понудените монети и токени . Размената MEXC е само билет за купување на трендовски монети и жетони. Повеќе трговски парови значат повеќе можности. Сепак, тоа исто така значи дека треба да бидете дополнително внимателни кога инвестирате во нови проекти, бидејќи некои можеби не се најголемите инвестиции. Секогаш правете го вашето истражување пред да инвестирате во нов токен. Исто така, имајте предвид дека помалку познатите трговски парови не се доволно течни за правилно тргување. Тоа значи дека можете многу да ја поместите цената со само многу мал волумен.

Преглед на MEXC

Генерално, ги имате сите карактеристики што ви се потребни за самото место, како книга за нарачки, историја на тргување, лимит, пазар и нарачки со стоп-загуба.

Имате и опција за тргување со маржа на самото место. Со 10x маржа, можете да купите биткоин во вредност од 10.000 долари додека имате на располагање само 1.000 долари, позајмувајќи 9.000 долари. Но, имајте предвид дека тргувањето со маргина е многу различно од пазарот на фјучерси. Кога купувате крипто на самото место со маржа, обично треба да платите камата на позајмената сума, а надоместоците за тргување се повисоки во споредба со пазарот на фјучерси.

Ако сакате да тргувате со левериџ, ви препорачуваме да го направите тоа на пазарот на фјучерси, бидејќи надоместоците се пониски, а ликвидноста е поголема. Исто така, имате понапредни функции на пазарот на фјучерси во споредба со тргувањето со маржа на самото место.
Понатаму, MEXC нуди функција за тргување со крипто ETF на нивната платформа со токени со потпора. Кога учествувате во тргување со ETF на MEXC, ќе ви се наплаќа 0,001% такса за управување на секои 24 часа.

Тргување со фјучерси на MEXC (деривати, перпетуални фјучерси, потпора)

Сега, ќе разгледаме една од најголемите карактеристики на MEXC: пазарот на фјучерси. Со неверојатно добар кориснички интерфејс и брзо време на одговор, можете лесно да извршувате занаети. Пазарот за вечни фјучерси на MEXC, исто така, има најниски надоместоци на крипто-пазарот.

MEXC има неверојатно голема брзина на извршување на нарачките и лесно може да се справи со 1.500.000 (1,5 милиони) трансакции во секунда, што го прави една од најбрзите размени. UI на MEXC исто така е целосно доверлив, многу добро дизајниран и лесен за разбирање. Исто така, има многу водичи што можете да ги гледате на YouTube, објаснувајќи ги сите карактеристики на контролната табла за фјучерси на MEXC.

Преглед на MEXC

Друга одлична карактеристика на контролната табла за фјучерси на MEXC е интегрираната табела од TradingView, најголемиот софтвер за табели во светот. Тоа значи дека можете да ја направите вашата анализа во MEXC и да ги означите клучните нивоа за да знаете што точно се случува. Можете да додадете линии на трендови, алатки за Фибоначи, обрасци, индикатори и многу повеќе.

Максималната моќ на MEXC е 200x на избрани средства со висок месечен обем на тргување и ликвидност, како Bitcoin (BTC) или Ethereum (ETH). Сепак, користењето потпора може да биде меч со две острици. Силно препорачуваме да се придржувате до помала потпора кога сте нов трговец. Поголема потпора доаѓа со повисоки ризици кога цената се движи спротивно на вашата насока.

Бидејќи MEXC е професионална платформа за тргување, таа ги нуди сите потребни типови на нарачки, вклучувајќи пазарни нарачки, гранични нарачки, заостанувања, повеќекратни профити за преземање и налози за стоп-загуба. Исто така, достапни се типови на условна нарачка GTC (Добро до откажување), IOC (Итно или Откажи) и FOK (Пополни или Убиј).

Згора на тоа, можете да се заштитите од MEXC, што значи дека можете да одите долго и кратко во исто време.

Надоместоци за тргување и трошоци за повлекување на MEXC

MEXC има многу конкурентна структура на провизија за тргување и на самото место и на фјучерси пазарот.

На самото место таксите се 0%. Тоа значи дека нема провизија за тргување на самото место и можете да тргувате бесплатно. Можете да ги проверите таксите на MEXC на скриншот подолу.

Преглед на MEXC

На пазарот на фјучерси на MEXC, таксите се исто така најниски такси за тргување во индустријата на големи крипто берзи. Почнувајќи од 0% провизии за производители и 0,03% за преземање, MEXC лесно ја победува конкуренцијата бидејќи ниту една друга голема берза не нуди 0% провизија за тргување на пазарот на фјучерси.

Надоместоците за повлекување на MEXC варираат, во зависност од тоа која криптовалута сакате да ја повлечете и која мрежа ќе ја изберете. За да платите ниски такси за повлекување, можете да испратите USDT преку мрежата TRC20 или BEP20, кои и двете чинат помалку од 1 $. Другите крипто средства, како што се Биткоин и Етереум, обично имаат повисоки такси за повлекување. Најдобро е сами да ги споредите таксите за повлекување, бидејќи тие се различни за секоја криптовалута и мрежа.

MEXC Grid Bot Trading

MEXCs Grid Bot тргувањето е целосно автоматизиран систем за тргување кој им овозможува на корисниците да ја искористат нестабилноста на пазарот.

MEXC Grid Bot тргувањето функционира со поставување специфични параметри со цел да се идентификуваат профитабилните влезни точки на пазарот. Потоа, ботот автоматски ќе купува и продава дигитални средства кога ќе се исполнат овие услови. Ова значи дека не мора рачно да ги следите пазарите, бидејќи ботот ќе извршува занаети во ваше име според однапред дефинирани правила.

Преглед на MEXC

MEXC Security

MEXC има имплементирано различни безбедносни мерки, како што се автентикација со два фактори, ладно складирање и SSL шифрирање. Овие мерки осигуруваат дека податоците и средствата на корисниците се безбедни.

Важно е да се напомене дека иако MEXC не бара од вас да го финализирате вашиот KYC, сепак имате можност да го направите тоа и исто така да додадете други слоеви на безбедност на вашата сметка, вклучувајќи 2FA (автентикација со 2 фактори), автентикација на е-пошта, автентикација на SMS , и Анти-фишинг код. За ова, имаме и водич чекор-по-чекор на дното на страницата за тоа како да поставите безбедносни поставки.

Згора на тоа, MEXC е размена која никогаш не била хакирана.

И на крај, MEXC обезбедува целосен доказ за резервите. Тоа значи дека сите средства на корисниците се поддржани 1:1 на платформата за тргување.

MEXCСпецијални настани и бонуси

За да привлече и задржи нови клиенти, MEXC редовно организира настани како тргување натпревари и нуди бонуси за активни трговци. Тоа добро се одразува на бројот на активни корисници и нови корисници кои се пријавуваат на MEXC, надминувајќи 10 милиони во 2022 година.

Преглед на MEXC

За новите трговци, MEXC има бонус програма . Врз основа на вашиот првичен депозит и обемот на тргување, можете да добиете бонуси за тргување во вредност до 9100 долари. Можете да го користите овој бонус во вашата идна сметка, да тргувате со него и целиот профит е ваш. Оваа понуда е одлична за луѓе кои сериозно се занимаваат со тргување. За да се квалификувате да добивате бонуси, потребна е одредена сума од $ депонирани на вашата сметка и одредена сума на обем со кој се тргува на фјучерс пазарот.

Искуство за поддршка на клиенти во MEXC

MEXC нуди сеопфатна услуга за поддршка на клиентите за да им помогне на корисниците да ги решат сите проблеми што може да ги имаат. Тимот за поддршка на корисниците е достапен 24/7 за да одговори на сите прашања или прашања што може да ги имаат корисниците. Може да се контактира и преку е-пошта, телефон или разговор во живо.

Тимот за поддршка на клиентите е информиран и пријателски настроен, и тие секогаш се подготвени да помогнат. Тимот за поддршка на корисници исто така брзо одговара на прашања, што е одлично за оние на кои им е потребна помош брзо.

Преглед на MEXC – Заклучок

MEXC е одлична размена на крипто и за искусни и за почетници трговци. Платформата нуди низа функции и алатки за да им помогне на трговците да донесуваат информирани одлуки. Исто така, нуди ниски трошоци за тргување, што ја прави една од најисплатливите размени на пазарот. Платформата нуди и низа типови на нарачки, како и опции за тргување со маржа и фјучерси.

Платформата нуди и низа безбедносни карактеристики, вклучувајќи автентикација со два фактори, ладно складирање и безбедно шифрирање на податоците. Оваа платформа нуди и сеопфатна услуга за поддршка на клиентите за да им помогне на корисниците да ги решат сите проблеми што може да ги имаат. Ако барате сигурна и безбедна платформа за тргување со криптовалути, тогаш MEXC е одлична опција. Пријавете се на размената MEXC овде и искористете ги нивните одлични карактеристики и услуги.

Ако MEXC ви звучи како добра опција, можете да ја креирате вашата сметка овде или со кликнување на копчето подолу.

Се надеваме дека овој преглед на размена на MEXC ви помогна да одговорите на прашањето дали MEXC е легитимна размена или само уште една крипто измама! Ако сега се чувствувате удобно да го пробате MEXC, имаме дури и целосен водич за поставување сметка овде , каде што го разгледуваме процесот на креирање сметка и најважните безбедносни мерки што треба да ги поставите.

Најчесто поставувани прашања

Дали MEXC е безбеден?

Да, MEXC е безбедна крипто платформа која многу сериозно ја сфаќа безбедноста. Размената користи напредни безбедносни мерки како што се автентикација со два фактори, ладно складирање и SSL шифрирање за да се осигура дека податоците и средствата на корисниците се безбедни. MEXC, исто така, никогаш не бил хакиран.

Дали MEXC е легален?

MEXC е легална платформа за тргување со криптовалути со високи безбедносни стандарди. MEXC работи во 170 земји и има над 10 милиони корисници ширум светот.

Дали MEXC бара KYC?

MEXC е познат како размена „Не-KYC“. Тоа значи дека не мора да вршите KYC, но сепак можете да тргувате. Само забележете дека некои земји се ограничени, па можеби ќе треба да користите VPN за да пристапите до MEXC. Сепак, не препорачуваме користење на VPN за да пристапите до одредени платформи. Подобро е да најдете некој што не е ограничен на вашата локација.

Дали MEXC е легален во САД?

MEXC е легален во САД. MEXC има лиценца за MSB и работи во Соединетите Американски Држави.

Дали MEXC дозволува клиенти од САД?

Да, MEXC им дозволува на американските клиенти на нивната страница и откривме дека MEXC е една од најдобрите размени за крипто за американските граѓани без никакви ограничувања.

Дали MEXC дозволува клиенти од ОК?

Да, MEXC им дозволува на клиентите во ОК на нивната страница и откривме дека MEXC е една од најдобрите размени за крипто за граѓаните на ОК без никакви ограничувања.

Кои се таксите на MEXC?

Со 0% такси за производител и 0,03% за преземање, MEXC има најниски фјучерси на пазарот на крипто. Надоместоците за MEXC Spot се 0%, што значи дека можете да тргувате бесплатно.

Ако сè уште немам криптовалути, дали можам да ги купам директно од MEXC?

Да. MEXC ви нуди опција „Купи со еден клик“ за купување криптовалути со FIAT. Поддржани портали за плаќање се кредитни картички, Google Pay, банкарски трансфер, SEPA, Wise, Revolut, iDeal и многу повеќе. MEXC ги поддржува и повеќето валути на FIAT, вклучувајќи, но не ограничувајќи се на, USD, EUR, GBP, AED, CHF, RUB и многу повеќе.

Алтернативно, можете да го вклучите FIAT преку депозити, а потоа да ги купите криптите што ги сакате на самото место. Поддржани валути за ова се USD, EUR, GBP, RUB, ARS, BRL и TRY. Начините на плаќање варираат во зависност од вашата валута, па затоа ви препорачуваме да видите што работи за вас овде.

Колку криптовалути можам да тргувам на MEXC?

MEXC има над 1800 криптовалути со кои можете да тргувате.

Дали MEXC има мобилна апликација?

Да, MEXC има мобилна апликација која им овозможува на трговците да тргуваат во движење. Апликацијата има чист дизајн и е лесна за навигација, а истовремено е многу брза и реагира.

Каде се наоѓа MEXC?

MEXC има седиште во Сингапур и е основана во 2018 година.

Thank you for rating.